Przychodnia Weterynaryjna PrimaVet      tel.: 24 263 44 74     Al. Jana Pawła II 86    e-mail: kanvet@o2.pl

USG i RTG
Chirurgia
Poloznictwo
Interna

WARTO WIEDZIEĆ

Kastracja suk

Kastracja suki syn. sterylizacja, ovariohysterectomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu jajników i macicy. Zabieg wymaga znieczulenia ogólnego i otwarcia jamy brzusznej. Do dziś krąży wiele mitów związanych z tym zabiegiem, niestety nierzadko słyszalnych też w gabinetach weterynaryjnych.

 

Szczepienia przeciwko boreliozie

W zeszłym roku została zarejestrowana w Polsce szczepionka przeciwko boreliozie. Najbardziej optymalnym momentem immunizacji jest koniec zimy, przed wiosenną aktywnością kleszczy. W pierwszym roku szczepi się psa dwukrotnie w odstępie 3 tygodni, a następnie doszczepia co roku.Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie, które dostają się do organizm psa wraz ze śliną kleszczy. Głównym objawem tej choroby to problemy z poruszaniem, wywołane zapaleniem jednego lub wielu stawów. Stają się one powiększone, gorące i bolesne, pies ma gorączkę, jest osowiały i nie ma apetytu. Mogą pojawić się zaburzenia pracy serca, uszkodzenie nerek oraz objawy neurologicze. Czasem może pojawić się tzw. przewlekły rumień wędrujący- rozległe, wolno powiększające się zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia. Choroba może mieć charakter nawrotowy.

 

Przetrwałe mleczaki

Wszystkie ssakiposiadają zęby mleczne , które w odpowiednim czasie dla danego gatunkuzostają wymienione na zęby stałe. Niekiedy zdarza się, że nie wszystkie żeby mleczne wypadnąa wyrosną już stałe. W takim przypadku w żadnym razie nie należy pozostawiać takich zębów tylko pokazać je lekarzowi weterynarii a ten wyznaczy optymalny czas do ich usunięcia.

 

Gruczoły okołoodbytowe

Psy w okolicach odbytu posiadają parzystą zatokę przyodbytową a w jej ścianie gruczoły, produkujące wydzielinę, która służyła psim przodkom do znaczenia terytorium. W naturalny sposób wydzielina ta zostaje usunieta podczas defekacji lub w sytuacji stresowej. Dość często dochodzi do utrudnionego opróżniania zatok i nagromadzenia się wydzieliny a w efekcie powstania przetoki w okolicy okołoodbytowej. Dlatego nie należy lekceważyć takich objawów jak : utrudnione oddawanie kału, obstrukcje, wylizywanie okolicy odbytu, saneczkowanie, nie naturalnego kształtu oddawany kał. Czasem może pojawić się silna bolesność w tylnej części ciała, właścicielowi nasuwająca podejrzenie urazu, paraliżu lub chorób kręgosłupa. Niekiedy dochodzi do utraty sierści w okolicy lędźwiowej oraz świądu w tym miejscu.

 

Laboratorium weterynaryjne

 

Laboratoria weterynaryjne przeznaczone są do wykonywania badań dodatkowych w diagnozowaniu chorób u zwierząt. Aparatura tam używana dostosowana jest odpowiednich gatunków. Personel posiada odpowiednie umiejętności do wykonywania badań w sposób profesjonalny. Laboratoria „ludzkie” posiadają sprzęt do badania gatunku homo sapiens i wyniki z materiału pobranego od zwierząt są niemiarodajne i niepoprawne . Czylinie wnoszą nic do diagnostyki weterynaryjnej.O LECZNICY PORADY
Copyright by Przychodnia Weterynaryjna PrimaVet
Projekt i wykonanie: kopering.net

Przychodnia Weterynaryjna PRIMAVET
Al. Jana Pawła II 86
09-400 Płock
tel. 24 263 44 74